A Csillagok háborúja univerzumban a Galaktikus Birodalmat Palpatine alakította meg, hogy helyetteitse a Galaktikus Köztársaságot.
Galaktikus Birodalom
|
Kormányzási forma |
Birodalom |
Hivatalos nyelv |
Közös |
Főváros |
Coruscant (Birodalmi Központ) |
Államfő és kormányfő |
Palpatine császár |
A császár megbízottja |
Darth Vader |
Megalakulás |
19 YE |
Pénznem |
Standard Galaktikus Kredit |
A Köztársaság nagy politikai cselszövések és sorozatos hárorúk után szűnt meg. A káoszt kihasználva, Palpatine Legfelsőbb Kancellár kikiáltotta magát császárnak.
Felépítése
A Birodalom abszolút uralkodója Palpatine császár volt, aki Darth Vader segítségével uralkodott. A Galaktikus Szenátus még létezett évekkel a Birodalom megalakulása után is, de nem volt semmi hatalma és végül Palpatine fel is oszlatta. Az uralkodó után az igazi hatalmat a Moffok gyakorolták (lásd Tarkin kormányzó) és a körzeti kormányzók.
A Birodalom sokkal decentralizáltabb volt, mint az elődje, a Galaktikus Köztársaság. Nagy hatalom koncentrálódott a Moffok kezében, éles ellentétben a Régi Köztársaság bürokratikus struktúrájával, ahol még a legkisebb incidenst is a Szenátus elé kellett vinni.
Ezt a hatalmat a terrorral biztosították. A terror egyik ezköze a Birodalmi hadsereg volt, amelyhez tartoztak a Birodalmi rohamosztagok is és nagyszámú hadi járművek, mint a csillagrombolók és az AT-AT jáművek (lásd még: Birodalmi flotta).
A Birodalom eredete
Nincs pontos dátum, amely elválasztaná a Köztársaság végét és a Birodalom kezdetét. Annyi bizonyos, hogy a Birodalom a klón háború idején kezdett el kibontakozni, mikor Palpatine Legfelsőbb Kancellár elrendelte egy klón hadsereg felállítását (a rohamosztagok elődjei) hogy a Köztársaság a szeparatistáknak ellent tudjon állni.
Palpatine hatékony vezető volt, aki hamar véget vetett a Szenátusban uralkodó korrupciónak, de ugyanakkor ez a Kancellár hatalmát növelte. A végeredmény az lett, hogy a szenátus elvesztette minden hatalmát. Miután bebiztositotta pozícióját, Palpatine kikiáltotta az Új Világrendet és magát császárnak 20 évvel a yavini csata előtt.
Az új császár alattvalói lelkesen alávetették magukat, mert az Új Világrend szép ígéreteket tartalmazott. Sok szenátor tiszta szívből helyeselte, míg másoknak nem tetszett annyira.
A Galaktikus Polgárháború bevezette a terror idejét. A Birodalom indította el a Nagy jedi pusztítást, azért hogy a jedi rendet elpusztítsa.
A Birodalom első éveiben Coruscantot átnevezték Birodalmi Központnak.
A Birodalom elleni lázadás
A legbefolyásosabb szenátorok közül hárman, Bail Organa az Alderaanról, Garm Bel Iblis a Corelliaról és Mon Mothma a Chandrillaról titokban aláírták a corelliai egyezményt, amellyel megalkították a Lázadó Szövetséget, hogy visszaállítsák a Köztársaságot. Ez arra indította a császárt, hogy bevezesse a terrort. Röviddel a yavini csata előtt bevezették a rendivüli állapotot és feloszlatták a Szenátust. Ezzel az intézményt, amely a Köztársaság erényeit jelképezte, eltörölték.
Ugyanakkor felépítették a Halálcsillagot, egy hold nagyságú űrállomást, amelynek elegendő tűzereje volt, hogy egy bolygót egyetlen lövéssel megsemmisítsen. Ezt az Egy új remény filmben lehet látni, amikor az Alderaan bolygót megsemmisítik. Mivel nem sok bolygórendszer engedhette meg magának egy védőpajzs felépítését, gyakorlatilag senki sem tudott a Halálcsillag ellen védekezni.
A Lázadó Szövetségnek végül sikerült jelentős győzelmet aratnia, amikor Palpatine és Darth Vader elesett, ugyancsak akkor sikerült elpusztítani a második Halálcsillagot az endori csatában, amelyet A jedi visszatér részben láthatunk.
Az Endor utáni Birodalom
A Birodalom túl nagy volt, hogy egy csapással meg lehetett volna semmisíteni, a következő évtizedekben a lázadók, immár felvéve az Új Köztársaság nevet, tovább harcoltak, hogy a galaxist felszabadítsák a volt Birodalmiak alól.
A Yuuzhan Vong invázió alatt a Birodalom maradéka kénytelen volt szövetséget kössön az Új Köztársasággal, és továbbra is fontos szerepet fog betölteni a galaxis ügyeiben. |