Fnykardunk mg nincs, de a mkz mr kzel van
A sci-fi rk rmlma, ha a fantazmagriikat pr v alatt megvalstja, vagy akr tl is haladja a tudomny. Minden idk leghresebb sci-fijt, az idn harminc ves Csillagok hborjt vetettk ssze a tudomny mai llsval; a messzi-messzi galaxis klisi jrszt ma is sci-fik, van amit lehetetlennek tart a tudomny, de akad, amit mr sikeresen lemsolt.
Idn harminc ves a Csillagok hborja. Br minden idk leghresebb sci-fije a technolgia brzolsakor a ltvnyt mindig is a logika el helyezte, rdemes utnajrni, George Lucas fantziavilgbl hrom vtized utn mi maradt meg fantasztikumnak, mirl tartja gy a tudomny, hogy megvalsthat, s van-e olyasmi, ami mr meg is valsult.
Robotok
C3PO s R2D2 nem egyszer mozisztrok, de a Carnegie Mellon egyetem Robothressgek Csarnoka tagjaiknt mr hivatalosan is halhatatlan robotcelebek.
A tudomny ma mg nagyon messze ll attl, hogy a kt robot intelligencijt megkzeltse - de 3CPO mozgskultrjt pldul mr sikerlt lemsolni egy kt lbon, arnylag stabilan jr robottal, Lucyval. Fociban jobbak a mai robotok a Star Wars-osoknl, a harcos izraeli Viper mellett pedig mg az reg Obi-Wannak sem kellene fradnia a "Nem ezeket a robotokat keresik" jedi-trkkel.
A filmben felsorakoz technika mellett elg zavarbaejt, hogy a kt droid fttygssel s emberi beszddel kommunikl egyms kztt - a mai, vezetk nlkli adattviteli szabvnyok mr messze megelzik Lucas robotjait (br ktsgtelen, hogy a dramaturginak nem tenne jt, ha wifin trsalogna a pros).
Fnysebessg feletti rutazs
rutazs tern legfeljebb elmletekkel eredhet a tudomny Lucas fantzija utn, hiszen a gyakorlatban a fnysebessg alatti utazsokkal sem llunk tl jl, mg a Marsra kldtt expedci sem ppen kzeli terv, nem hogy a galaxis bejrsa. Igaz, civil rturizmusban (ami az els filmben is nagy szerepet kap) mr egsz jk vagyunk.
A hiperrugrs minden magra valamit is ad sci-fiben htkznapi gyakorlat - elvgre a hsket nem krhoztathatja a forgatknyvr vszzadokig tart unalmas utazgatsra kt jelenet kztt. A valsgban sajnos Einstein relativitselmlete (amelynek helyessgt nemrgiben a Gravity B rszonda adatai is altmasztottk) idegest mdon folyton keresztbe tesz a fnysebessg tllpsre trekv teriknak.
Szerencsre azrt nincs minden veszve: svjci kutatknak sikerlt a fnyt lelasstani, meglltani, st felgyorstani is; dn tudsok pedig mr szemmel lthat mret anyagdarabot teleportltak - br ez mr inkbb a Star Trek tmakre. A NASA-nl fut vek ta egy tmval foglalkoz projekt Breakthrough Propulsion Physics nven, de eddig semmit nem sikerlt felmutatniuk, ami akr csak tvolrl emlkeztetett volna a Millenium Falconra.
Fnykard
Rajongk milliinak szinte bnatra kzljk: sajnos ma a tudomny tbb okbl is lehetetlennek tartja a filmtrtnelem legklabb fegyvereinek reproduklst. Egy tudomnyos alapossg elemzs az amszterdami mszaki egyetemrl a markolatba ptett energiaforrst tallja megvalsthatatlannak, Dr. Marc Nantel, a kanadai Photonics Research Ontario kutatkzpontbl pedig azt ltja megoldhatatlannak, hogy a lzersugr a kardpenge hegynl "meglljon".
De ha ezeken tl is lpnk, mg mindig ott van a tkrzd felletek problmja, amelyeken a fnykard pengje az optika szablyainak megfelelen megtrne, j esllyel sznn getve a fegyver forgatjt.
Mindenesetre amg a tudsok ki nem tallnak valamit, mindssze 90 dollr plusz postakltsgrt rendelhetnk a neten egy remek Yoda Force FX-et, 160-rt pedig Darth Maul duplapengs kardja is a mink lehet.
rhbor s Hallcsillag
A Kls r Egyezmny (Outer Space Treaty, 1967) nemcsak azt mondja ki, hogy az r s a Fldn kvli gitestek nem tartoznak egyetlen nemzet fennhatsga al sem, de abban is megegyeztek az alr felek (a nagyhatalmak mellett egy sor kisebb orszg, gy haznk is), hogy nem teleptenek tmegpusztt fegyvereket az rbe. gy elmletileg attl sem kell tartanunk, hogy valahol egy j Hallcsillagot fabriklnak ppen.
A gyakorlatban azonban a Star Wars nv az els film bemutatsa utn alig nhny vvel a Reagan-adminisztrci csillaghbors programjnak szinonimja lett. Az USA a hideghbor vgvel sem tett le katonai rhatalmi terveirl. A tavaly nyilvnossgra kerlt Bush-fle rprogram leszgezi, hogy Ameriknak jogban ll "potencilisan veszlyes" nemzetek rbeli terjeszkedst megakadlyozni, valamint vdelmi s hrszerz tevkenysget folytatni az rben. A program 2008-as kltsgvetse szzmilli dollrokkal, anti-szatellit fegyverekkel s rbe teleptett atomreaktorokkal doblzik.
Az is lehet, hogy az rhbor mr elkezddtt a fejnk felett: prilisban, az Universitetsky-Tatiana kutatmhold megsemmislsekor orosz rszrl felmerlt a vd, hogy az amerikaiak lttk le a mholdat valamilyen ksrleti rfegyverrel.
Luke mkeze
A Skywalker csaldban elg gyakoriak a mvgtagok s egyb orvosi csodk, gondoljunk csak a Darth Vader pncljba ptett ltfenntart rendszerre, vagy Luke mkezre, amit a Birodalom visszavgban kap a balul sikerlt csaldi prbaj utn.
Az orvostudomny ezen a tren elg j temben zrkzik fel a sci-fihez: a mlbbal trkkz profi grdeszks a maga nemben van akkora teljestmny, mint a mkzzel kardoz jedilovag. A legjabb fejlesztsek kztt pedig gondolattal irnythat biomechanikus mestersges kart, s neurotechnolgival felturbzott idegrendszert tallhatunk.
Hibernci
A hibernci - ha nem is karbonit-tmbbel, mint szerencstlen Han Solonl a Birodalom visszavgban - mr megvalsult, igaz, ma mg csak egyirnyan megy. A kt legnagyobb amerikai cg, az Alcor alaptvny s a Cryonics intzet laborjaiban kzel 150 embertrsunk vrja folykony nitrognben, mnusz 200 Celsius-fok al htve, hogy a tudomny addig fejldjn, hogy krosods nlkl ki tudjk olvasztani ket (a jeges lomrt csupn 150 ezer dollrt kellett fizetnik).
A NASA mr hsz ve felhagyott az ilyen irny ksrletekkel, gy most az eurpai rgynksg a hibernci els szm kutatja. A legjabb eredmnyek bztatak: llatksrletekben mr sikerlt tbb rs fagyaszts utn srtetlenl kiolvasztani az alanyokat - igaz, ez nem klasszikus hibernci volt, csak 10 fokosra htttk le a testeket. Ez is lasstja ugyan az anyagcsert, de inkbb kms llapothoz hasonlt, mint a sci-fik fagyasztshoz.
A rajongk addig sem csggednek, mg a tudomny utolri a fantzit: legbl s csokibl kszlt fagyasztott Han Solkkal szrakoztatjk magukat.
Hologramzenet
Leia hercegn az R2D2-ben elrejtett 3d-s hologram-zenetben kri Obi-Wan Kenobi segtsgt - a kpminsg elg gyenge, taln mr a mai hromdimenzis vizulis technolgik is felveszik vele a versenyt. Ebben mi magyarok hagyomnyosan jk vagyunk, hiszen magt a hologramot is Gbor Dnes tallta fel, de magyar 3D-s megjelents ttri kztt ott a djnyertes Holomachine vagy a Leonar3Do is.
Maga az zenetkzvetts mdja pedig ma, az internet korban mr rmesen elavult. Ugyan mr, egy olyan technolgiai fejlettsg vilgban, ahol intelligens robotok, s a hiperrben kzleked rhajk lteznek, ne lenne valamifle globlis informcis hlzat? Titkostott email helyett egy robot gyomrban kell kldeni a ltfontossg zenetet (igaz, ezt legalbb biztos nem hallgatja le a Birodalom)? gy ltszik, 1977-ben az internet mg sci-fibbnek tnt, mint az X-szrny rvadsz meg a bolygrobbant hallsugr.
Forrs. index.hu |